Spotkaliśmy w naszym parku w Oławie, na ścieżce.
Wielki, połyskujący klejnot.
Bo to swego rodzaju KLEJNOT
Ciało długości od 19 do 34 mm, czyli duży!
barwy trawiastozielonej, metalicznie połyskującej
Chrząszcz ten zasiedla przerzedzone, dobrze nasłonecznione drzewostany liściaste ze starymi drzewami oraz stare zadrzewienia nadrzeczne, przydrożne i parkowe w tym grądy i łęgi
Często zamieszkuje dziuple ...
Kwietnica okazała jest również owadem towarzyszącym koziorogowi dęboszowi, gdyż otwory wylotowe i chodniki larwalne tegoż ułatwiają jej zasiedlanie drzew
Owady dorosłe w Polsce spotykane są od końca kwietnia do połowy września, a kulminacja ich rójki przypada na przełom czerwca i lipca.
W Polsce na wielu obszarach wyginął. Spotykany rzadko i sporadycznie na terenach nizinnych i pagórkowatych
W Polsce w 2004 roku kwietnica okazała objęta została ochroną gatunkową
Ze względu na wymagania tego chrząszcza najważniejszymi zabiegami wpływającymi na jego przetrwanie w Polsce jest pozostawianie starodrzewi dębowych i dziuplastych dębów na skrajach lasów oraz w zadrzewieniach parkowych i przydrożnych.."
informacje z http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwietnica_okazała
a dębów u nas dostatek...
pięknych!!
CO ZROBIĆ GDY SPOTYKAMY PIĘKNY OKAZ PRZYRODNICZY?
- na pewno napatrzeć się i nacieszyć :)
- warto zrobić zdjęcia
- nie niszczyć (rośliny, grzyby, nawet trujące- mogą być pokarmem dla zwierząt, pomniki przyrody, pniaki, nory- mogą mieć mieszkańców)
- gdy nie wiecie co spotkaliście -jaki to gatunek -koniecznie zróbcie dużo zdjęć, nie płosząc i nie strasząc/męcząc jeśli to zwierze,-(do dzikich zwierząt lepiej nie podchodźcie, młode zostawcie w spokoju, nie dotykajcie piskląt, bo matka poczuje pozostawiony przez was zapach i może nie podejść do dzieci ze strachu)
- w przypadku owadów/roślin nie należy łapać/zrywać każdego gatunku bez zastanowienia- trzeba mieć świadomość, że część z nich jest objęta ochroną gatunkową! Takich nie wolno niszczyć/zabijać, bo np. grozi im wyginięcie (jak dinozaurom :P)!
- by móc oznaczyć jaki to gatunek rośliny/owada- warto zrobić zdjęcia z każdej możliwej strony by w domu przy pomocy książek/internetu móc odszukać nazwę. Trzeba zwrócić uwagę na szczegóły budowy, zapamiętać miejsce występowania itd...
W przypadku chrząszczy, jak w tym poście,
zwracamy uwagę na:
- wielkość, barwę, kształt
- kształt tarczki (ten trójkącik na grzbiecie)
- urzeźbienie - czy ma dziurki, rowki, jest gładka na pokrywach
- budowę czułek (ile członów, kształt)
- kształt głowy i nadustka
- budowę stopy (ilość członów) i pazura
itp
ważne także jak wygląda pod spodem
czy jest owłosiona, połyskliwa czy czarna
Po takich obserwacjach (można jak my poprzeć je zdjęciami, bo pamięć zawodzi) bez problemu w domu odnajdziecie nazwę waszego okazu, a gdy okaże się, że jest chroniony jak nasz- będziecie dumni, że nie wzięliście go z jego naturalnego środowiska!
Wpis w ramach projektu
link |
Bardzo podoba mi się ten chrząszcz i Wasze odkrycia :)
OdpowiedzUsuńTomek był zauroczony- bynajmniej nie ze względów przyrodniczych. Ten chrząszcz lśnił jak szmaragd jakiś na środku alejki parkowej. Był duży i ..taki niespotykany :) Lubimy patrzeć na piękno przyrody z tej mniej oczywistej strony- np dokonując mniejszych lub większych odkryć, tropiąc, drążąc, pochylając się :). Polecam!
UsuńAleż fajny żuczek :-)))
OdpowiedzUsuńrewelacja :-))
Klejnocik! :)
Usuń