niedziela, 30 listopada 2014

Pociąg do historii

To  trzecia edycja wystawy „Pociąg do historii”, której inicjatorem jest Ośrodek "Pamięć i Przyszłość".
był w Olawie
Byliśmy, widzieliśmy

źródło wikipedia
"Pociąg do historii to projekt wystawy multimedialnej ulokowanej w wagonach historycznego składu kolejowego ciągniętego przez lokomotywę parową (parowóz Ok1-359 z 1918 r.). Celem ekspozycji jest prezentacja kamieni milowych w powojennych losach Ziemi Odzyskanych. Wystawa została zorganizowana przez Ośrodek "Pamięć i Przyszłość".
Historyczny i kulturowy dorobek społeczności tych terenów ukazany został za pomocą nowoczesnych i ciekawych form, jak np. prezentacje multimedialne, gra komputerowa, quiz, zabytkowe eksponaty, kopie autentycznych dokumentów, prasy i plakatów z danego okresu itp. Skład pociągu stanowi pięć wagonów ekspozycyjnych, wagon – punkt zbierania świadectw i pamiątek oraz dwa wagony techniczne.
Pociąg przyjeżdża do wybranych miejscowości na okres kilku dni. Podczas tego postoju wystawa jest otwarta dla zwiedzających, którzy mogą również uczestniczyć w towarzyszącym jej programie edukacyjnym i kulturalnym (np. lekcje żywej historii dla szkół, pokazy filmów, wieczory wspomnień dla okolicznej ludności).


źródo    http://wdolnymslasku.pl/wydarzenia/1106-ruszyl-pociag-do-historii
"Wystawa mieści się w 4 wagonach. Do dyspozycji zorganizowanych grup jest także wagon mieszczący salkę kinową, w której można zorganizować także spotkania, odczyty i konferencje. W składzie znalazły się także trzy wagony techniczne. Tym razem pociągu nie ciągnie parowóz - to ze względu na trudności techniczne związane z funkcjonowaniem zabytkowej lokomotywy.............
Nowa ekspozycja autorstwa wrocławskiego twórcy Marka Stanielewicza poświęcona jest historii Ziem Zachodnich po II wojnie światowej. Pojawiają się tam, między innymi, takie wątki jak przybycie na Dolny Śląsk ludzi wypędzonych z Kresów II Rzeczpospolitej lub zmuszonych do opuszczenia miejsca swego zamieszkania na innych obszarach Polski, odbudowa ze zniszczeń wojennych. Zwiedzający poznają też dzieje: opozycji, która podjęła w różnych formach walkę z narzuconym po wojnie komunizmem, powojennego Kościoła, pojednania polsko-niemieckiego, a wreszcie obalenia totalitarnego ustroju."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za twój komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...