niedziela, 2 listopada 2014

Wszystkich Świętych i Zaduszki

Święto obchodzone  1 listopada ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych,
Kiedyś oddawano wtedy cześć męczennikom, którzy oddali życie za Chrystusa...
teraz czci się tego dnia wszystkich świętych Kościoła katolickiego

Następnego dnia po Wszystkich Świętych w Dzień Zaduszny (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (w Polsce zwany Zaduszkami)
 jest to dzień modlitw za wszystkich wiernych zmarłych. Ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami i zapalić znicze, to są  symbole tych świąt


Dlaczego zapalamy znicze?


 znicze są wspomnieniem rozpalanych na skrzyżowaniach ogniskach, aby błąkające się dusze miały się gdzie ogrzać.


Dlaczego składamy wiązanki?


 to pamiątka nawiązująca do tradycji podkładania drewna do stosu, na którym płonęły zwłoki zmarłego


Jak na świecie obchodzi się Święto Zmarłych?
Nie wszędzie jest tak jak w Polsce.
np.

Boliwia 


 Z okazji Wszystkich Świętych Indianie przygotowują specjalne chlebki umarłych w kształcie ludzi i zwierząt, symbolizujące przybywające w odwiedziny dusze. Wszystkie wypiekane postaci pełnią znaczącą rolę. 

  • koniki pomagają duszom przemieszczać się, 
  • a lamy i orły dbają o to, by wszystkie złożone przez krewnych zmarłych dary zostały bezpiecznie dostarczone i przekazane bogom.
  • chlebowe słońca,  oraz gwiazdy i Księżyc, które mają wspierać dusze, oświetlając im drogę.
  • drabiny, bez których duchy nie zeszłyby na ziemię, 
  • kukurydziane łodzie, w których dusze przemierzają jezioro umarłych. 

 1 listopada wszystkie chlebki muszą być już gotowe i poukładane na stole w głównej izbie domu. Na zdobionych obrusach, tuż obok symbolicznych kukurydzianych wypieków  na stole stawia się ulubione smakołyki zmarłego. 

Indianie wierzą, że życie człowieka to zaledwie jeden etap jego istnienia, śmierć jest zatem formą przejścia i wyruszenia w długą podróż. 


Ameryka Środkowa, Gwatemala, 


świętuje się od 21 października do 2 listopada. 

Najważniejszym dniem jest dzień Wszystkich Świętych, który słynie z gigantycznych, pięknie zdobionych latawców z bambusa i bibuły. 
Te kolorowe dzieła sztuki sięgające nawet do 20 metrów średnicy wznoszą się ku niebu, niosąc wiadomości zmarłym - latawce mają często wypisane sentencje, a nierzadko też do ich sznurków przyczepiane są listy. 

Zwykle wznoszą się w powietrze dzięki staraniom kilkunastu mężczyzn, a będąc już na dużej wysokości, bardzo często zostają zniszczone przez silne wiatry, co rozumiane jest jako metafora kruchości życia ludzkiego. 
Meksyk,


 zaczynają świętować już 28 października, chociaż główne uroczystości wypadają 1 i 2 listopada. 
wszyscy przygotowują ołtarze mające upamiętnić zmarłych. 


Powstają one nie tylko na cmentarzach, lecz także na ulicach, w sklepach, na uniwersytetach i w domach rodzinnych.

Znajdują się na nich:
 specjalne wypieki przypominające słodkie chlebki, pieczone w przeróżnych formach, między innymi w formie czaszki, kościotrupa, a czasem zwykłych okrągłych bułek , 
czaszki z imieniem zmarłego, które są wykonane z cukru z dodatkiem czekolady, 
szklanki z wodą i napój, mnóstwo owoców i kwiatów
słodkości, cukierki i ulubione dania zmarłego.
 Rodziny bardzo często układają na nich również ulubione przedmioty codziennego użytku, książki, okulary, papierosy i obowiązkowo podobiznę powracającej z krainy umarłych osoby. 
Ważnym elementem jest też figurka Catriny - dama z wyższych sfer przebrana w eleganckie kreacje modne w XIX-wiecznym Meksyku, spersonifikowana pod postacią szkieletu, jest symbolem śmierci. 
dymem kadzideł,  blask świec, 


 Meksykanie wierzą, że dusze dzieci przybywają w odwiedziny dnia 1 listopada, a dusze dorosłych dopiero w dniu następnym. 


W oczekiwaniu na ten moment w każdej wiosce rozpoczyna się zabawa. Mieszkańcy wychodzą na ulice poprzebierani w typowe stroje na Halloween i w tradycyjne ludowe stroje i bawią się przy meksykańskiej muzyce do białego rana. Do niezwykłych, lecz niestety wygasających już tradycji tego kraju należą też czaszki, które są krótkimi wierszami w formie epitafium, które są pisane tylko raz do roku, właśnie z okazji Święta Zmarłych  są napisane często  z ogromnym poczuciem humoru. 


 śmierć jest uznawana w Meksyku za towarzyszkę życia. 


Gruzja 


Cmentarze wyglądają tam tak samo jak w Polsce, obchody Wszystkich Świętych również, jest jednak kilka elementów różniących nasze zwyczaje, mianowicie stawiane zamiast nagrobków obrazy z podobizną zmarłego i wino. Przy każdym gruzińskim grobie znajduje się malutki stolik z obowiązkową butelką wina. Nie powinno się bowiem odchodzić z cmentarza bez wypicia za zdrowie zmarłego. Gruzini często przychodzą w rocznicę śmierci bliskich, urządzając na cmentarzu pikniki, najistotniejszym okresem czczenia zmarłych jest jednak Wielkanoc. Data obchodzenia Święta Zmarłych przypada w Wielki Poniedziałek. Wtedy to cmentarze wypełniają się rodzinami, koszami z jedzeniem i oczywiście winem, którym oblewa się również groby. Ważnym momentem jest też delikatne rzucanie jaj w miejsce odpoczynku zmarłych i wzniesienie kolejnego toastu. Toastu nie może zabraknąć.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuje za twój komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...