wtorek, 9 grudnia 2014

Urodziny "na zamku"

Takie rycerskie,  książęce - 6 urodziny Tomka, przyjęcie dla dzieci

Był tort- zamek na wzgórzu(to była pierwsza wersja-domowa)


zaproszenia- zamek mini....
z 6 i T  w oknach i flagą..

Złote i srebrne balony, serwetki,
żółte kubeczki i talerzeNa początek były nadane przydomki/imiona średniowieczne- rozdane naklejki z imieniem (1 arkusz do drukarki 50 gr- w papierniczym)

Michu Odważny                
   Marko Dzielny         
   Miko Sprawiedliwy   
Tomi  Niezwykł    
Jakob Wspaniały      
....


Emmula, Oliwiella, Julietta


Królewski posłaniec (Mama) Odczytała list
zadaniem zgromadzonych było:
dobrze się bawić, częstować, zdobyć złote dukaty, które będą mogli wymienić na skarb

Dukaty upieczone z masy solnej, na złoto :)- posypane przed pieczeniem brokatem
wzorek zrobiony
z 2 kieliszków, i T jak Tomek w środku (końcem łyżeczki)

do masy dodałam plakatówki, lepszy byłby barwnik, ale nie miałam w proszku -choćby taki do jajek(żelowy się nie nadaje)

(skarb w skrzyni z zeszłego roku- słodycze: cukierki,  monety, lizaki.. i w worku- korony, świecidełka do ozdoby koron,

korony wycięłam z kartonu złotego i srebrnego (arkusz A4 około 1 zł- z jednego wycięłam 4 korony, dla Tomka- króla wycięłam większą )


herby do złożeniazadania (za udział w zadaniu dostają monety)

1. Zgładź smoka i rozwikłaj zagadkę

Smoki to balony, wewnątrz których ukryłam zagadki.
dzieci z zawiązanymi oczami, okręcone wokół własnej osi, mają dojść do balonów (inni podpowiadają) i przekłuć balona, a potem rozwiązać zagadkę

zadania znalezione w nieocenionym internecie

tu http://www.abcgospodyni.pl/bal_na_zamku.html
  i  tu  http://urodzinki.info/index.php/2011/05/turniej-rycerski/

(wybrałam co mi pasuje)


2.  Budowanie wieży
W zabawie chodzi o to, aby z zawiązanymi oczami, zdając się na wyczucie zbudować jak najwyższą wieżę. Pozostałe dzieci siedzą obok i liczą głośno z ilu klocków składa się wieżyczka. Wygrywa budowniczy wieży z największą ilością elementów.

Po dwóch konkurencjach zaproponowałam im wykupienie za to co mają- koron i klejnotów do ozdobienia (ale dziewczynki miały radochę) a dla chłopców herby do samodzielnego "montażu" dowolnej kompozycji (z własnym przydomkiem)

3. Pierścionek na sznurku

Do tej zabawy potrzebny jest długi sznurek oraz pierścionek. Pierścionek nawleka się na sznurek i zawiązuje jego dwa końce tak, aby powstała pętla. Uczestnicy zabawy tworzą koło, a jedna osoba staje w środku. Każdy z graczy trzyma w obu dłoniach sznurek, a jeden z nich ma w ręce także pierścionek, ale osoba stojąca w środku tego nie widzi. Sznurek wraz z pierścionkiem przesuwa się w koło przez ręce graczy, a osoba w środku ma za zadanie zgadnąć, kto w danej chwili trzyma pierścionek. Musi więc obserwować spojrzenia i wyraz twarzy pozostałych osób, aby w odpowiednim momencie klepnąć właściwą dłoń. Jeśli się jej uda, osoba, którą przyłapała, staje w środku i zgaduje.

  
4. Zły smok zburzył królewski zamek pomóż królowi złożyć go w  całość.

Układanka puzzle
wydrukowany zamek, pokolorowany, naklejony na karton, pocięty (x4- pracowali parami lub trójkami)


 5. „Bal na zamku” 

Przydzielamy gościom ole. Dzieci siedzą lub stoją w kręgu. Prowadzący czyta historię. Wybrane postacie obiegają dookoła całą grupę.

KRÓL
KRÓLOWA’
KSIĘŻNICZKI (np.2)
RYCERZ
GIERMEK
PANOWIE
DAMY (dam jest w tekście mało- tylko raz)
WSZYSCY (darowałam sobie- jak raz przebiegli wszyscy to się zamieszanie zrobiło)

„Dawno temu na zamku odbył się wielki bal. Zaproszeni zostali przez króla i królową mężni panowie i nadobne damy. Na balu pojawili się wszyscy mieszkający na zamku. Nawet pozwolono bawić się giermkowi. Przybył rycerz w szlachetnej zbroi. Ach może znajdę żonę? pomyślał rycerz. Będzie tyle pięknych księżniczek. Księżniczki wzdychały i się stroiły, bo wiedziały, że będzie rycerz, a może niejeden. Królowa posłała giermka po zakupy. Giermku, mój drogi giermku, rzekła królowa. Idź giermku na bazar i kup mi dużego barana, ponieważ chce wszystkich dobrze ugościć. A zwłaszcza mojego kochanego męża, króla. Król na te słowa tylko pogłaskał się po brzuszku i z czułością spojrzał na swoje piękne córki, księżniczki, które aż promieniały na myśl o rycerzach. Giermek podrapał się po głowie… jak ja tu przytaszczę tego barana? Może pomoże mi rycerz? Szlachetny rycerz oczywiście pomógł giermkowi, zwłaszcza, że chciał przypodobać się królewskiej parze. Bal zaczął się z pompą! Wszyscy ruszyli do tańca! Księżniczki wirowały jak szalone! Giermek przytupywał nierytmicznie. Król i królowa, dumni ze swojego dzieła, spoglądali ze śmiechem na rycerza, który zasnął w fotelu zmęczony po dniu przygotowań i ciężkim turnieju. No cóż… księżniczki będą musiały poczekać z zalotami”.


6. Księżniczki i zamki (nie zrobiłam)

Dzieci dobierają się trójkami. Dwie osoby trzymają się za ręce. Jedna stoi w środku. Osoba w środku jest księżniczką, dwie trzymające się za ręce – zamkami. Prowadzący podaje komendy: zamki – księżniczki – trzęsienie ziemi:
a) zamki – wtedy osoby, które tworzą zamek szukają sobie nowej księżniczki,
b) księżniczki – wtedy księżniczki opuszczają swój zamek i szukają nowego,
c) trzęsienie ziemi – wtedy tworzymy nowe trójki.


7. Waleczne smoki (nie zrobiłam, ale polecam)


Dzielimy grupę na TRZY zespoły. Dzieci ustawiają się w trzech rzędach gęsiego, ręce kładą na ramiona. Pierwsza osoba jest głową smok, ostatnia ogonem. Dodatkowo tworzymy ogonki z chusteczek, które ostatnie osoby zakładają za pasek. Smoki mają za zadanie chronić swój ogon, a jednocześnie porwać ogon przeciwnego smoka. Drużyna która się rozerwie przegrywa.8. Zanieś księżniczce klejnot (nie zrobiłam)

W tej zabawie rycerze muszą przenieść przygotowany przez Ciebie  klejnot, który zostaje położony na mieczu. Dla utrudnienia możesz rozłożyć na podłodze poduszki po których muszą przejść. Jeśli w grupie są dziewczynki to chłopcy mogą im wręczać w ten sposób klejnoty (np. tanie pierścionki) a sami będą za swój wyczyn nagradzani cukierkami czy lizakiem. 

9. Chodź jak księżniczka (nie zrobiłam)
To bardzo prosta w zorganizowaniu gra. Dziewczynki muszą dojść jak najdalej          z książką na głowie. Księżniczki chodzą prosto i z gracją. Jeśli uczestniczki będą      w różnym wieku możesz przygotować kilka książek o zróżnicowanej wadze.          
  Dla utrudnienia można na książkę położyć jabłko.

6 komentarzy:

 1. Małgosiu , jak zwykle powalasz na kolana!
  Gratuluję PRACUSIU!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, wszystko wspaniale wyszło

  OdpowiedzUsuń
 3. CUDOWNE! Mnóstwo pracy włożyłaś, ale efekt powalający :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję dziewczyny. Ostatnio tak sobie mówię coraz częściej "ostatni raz" .. bo to dużo zachodu i się zawsze urobię ... i tak kolejny i kolejny .. . ;) chyba aż chłopcy będą starsi i już nie będą chcieli... Tomek już prawie no, ale teraz Stasia kolej.. ;) :) co nie zrobię mu za rok? No jak to? Także ten tego nie wiem, ale sama sobie poprzeczkę ustawiłam. Ale dzieci były zadowolone! I to najważniejsze (te cudze też)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe urodziny! Znalazłam Twój blog szukając inspiracji na "rycerskie" urodziny mojego syna :) - dzięki za fajne pomysły

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super! Życzę udanej imprezy, ciekawa jestem jak wyjdzie...
   pozdrawiam i zapraszam częściej

   Usuń

Dziękuje za twój komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...