wtorek, 8 stycznia 2013

Staś ma 3 miesiące

 • Staś  dziś  kończy 3 miesiące
wczoraj skończył 14 tygodni
ale tzw.wieku korygowanego* 7, czyli nawet nie dwa miesiące
waży około 4,6

* wiek korygowany = wiek metrykalny dziecka-  odjąć czas, którego zabrakło do wyznaczonego przez lekarza terminu porodu. 
 Takie obliczenia wykonuje się po to, by sprawdzać, jak przebiega rozwój dziecka. 

 Trudno porównywać wcześniaki z normami, które zostały stworzone dla dzieci urodzonych o czasie. Wiek korygowany wskazuje, na jakim mniej więcej etapie rozwoju, np. ruchowego, powinien być teraz wcześniak. Pojęciem tym należy posługiwać się do ok. 18. miesiąca życia dziecka. Ewentualne rozbieżności, opóźnienia nie powinny być jednak źródłem zmartwienia dla rodziców.

Warto  pamiętać, że wszystkie dzieci, a szczególnie te, które urodziły się przed czasem, rozwijają się bardzo indywidualnie.

.
Jaki jest Staś ?

oczywiście bez porównań do starszego brata się nie obędzie niestety, siłą rzeczy człowiek porównuje, ale na zasadzie wspominania tylko.

 

Jest bardzo według mnie podobny do Tomka wizualnie ... i to by było na tyle

 • Staś  woli spać w łóżeczku niż w bujaku/huśtawce (Tomek uwielbiał być huśtany w huśtawce, w dzień spał tylko tak :(
zbieram na rower :)
 • uwielbia spać na brzuchu, nie od urodzenia ale od około 1,5 mca  - tzn. wtedy się zorientowaliśmy :) -odłożony na brzuszek często zasypia momentalnie (różne opinie na ten temat słyszałam, nawet początkowo się obawiałam go tak zostawiać, ale nasza pani doktor powiedział, że to dobrze i niech tak  śpi, w nocy jednak kładę go na plecach) 
 • leżąc na brzuszku ładnie i wysoko trzyma głowę
 • od 5.1.2013 potrafi przewrócić się z brzuszka na plecy :) • pięknie się uśmiecha (od około 17.12.2012) i odpowiada na uśmiech, 
 • śledzi wzrokiem  przedmioty gdy jest zainteresowany, lubi patrzeć na karuzelkę nad łóżeczkiem
 • lubi wpatrywać się w twarze
 • zaczyna bawić się rączkami, łapie pieluchę
 • nie chwyta zabawek, ale potrąca zawieszone zabawki.
 • uwielbia kąpiel, jest wtedy bardzo spokojny i zadowolony, woda musi być dość ciepła
 • jest "piecuszkiem" lubi być poowijany, opatulony, pielucha na buzi :) (Tomek nie znosił takiego ciepła!)
 • zaczyna gruchać :) 
 • jest coraz bardziej zainteresowany otoczeniem, nie pi przez cały dzień, lubi trochę poleżeć, popatrzeć, pobawić z mamą (ćwiczenia, turlanie, rozmowa, pieszczoty :)
 • niestety od około 20.12.2012 protestuje gdy częstuję go jego podstawowym źródłem pokarmu :P muszę często podawać w zamian butelkę (krzyczy i prawie się zanosi!) 

Nasze zabawy (0-3 mce):

To bardziej aktywności różnego rodzaju, trwają zwykle krótko, do momentu zniecierpliwienia.
W zasadzie bez użycia zabawek

 • rozmowa, opowiadam mu, naśladuję wydawane przez Stasia dźwięki
 • ćwiczenia, leżenie na brzuszku, przewroty
 •  kontakt fizyczny, głaskanie, masowanie  
 • robię miny :)
 • "a ku ku"- jestem - nie ma mnie,
 • leżenie na pleckach i wpatrywanie się w poruszającą karuzelkę nad łóżeczkiem
 • pozwalam mu poleżeć z gołymi odkrytymi nóżkami, 

15 komentarzy:

 1. Małgosiu na to wygląda że moja Laurunia i twój Staś są na tym samym etapie :) my za 3 dni kończymy 3 miesiąc. Z opisu powyżej wynika tylko różnica w jedzeniu mojej nadal piersi wystarczają ;) , w odwracaniu się na plecki Laura potrafi tylko na boczek i na tym koniec ;), jedynie te zabawki łapie i od razu do buzi wsadza ;) jestem tylko ciekawa ile waży ale dokładny pomiar poznam jutro ponieważ jedziemy na szczepienie :) Pozdrawiam was serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Stas pierwszy tydzień był z przyczyn niezależnych odemnie na sztucznym mleku i potem trudno było go dogonić z iloscią a ma duży apetyt i przybiera bardzo bo musi nadgonić wagę :)
  Strasznie mnie to frustruje jak on krzyczy i nie chce piersi :( ale po prostu jest bystry i wie jak łatwo leci z butelki
  też was mocno sciskam

  OdpowiedzUsuń
 3. Staś jest superancki! No i pięknie się rozwija, a ten uśmiech....założę się, że dzięki niemu w przyszłości wszystkie psoty będą mu w mig zapomniane :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale szybko zleciało te 3 miesiące;p

  OdpowiedzUsuń
 5. Gosia ślicznego masz Synka! Wcześniaki to wyjątkowe dzieci (mojego najstarszego syna też urodziłam o 7 tygodni za wcześnie). Chciałam Cię tylko spytać czy jesteście pod opieką jakiegoś neurologa, rehabilitanta czy fizjoterapeuty, bo (jak dla mnie, matki wcześniaka po przejściach) unoszenie głowy i przewroty w tym wieku to nie do końca muszą być powody do radości niestety...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteśmy, jezdzimy do fajnej pani dr. niedługo kontrola. Tak mam na uwadze wzmożone napięcie mięśniowe.. Zobaczymy co powie pani dr, do tej pory było ok. Tomek urodzony w 38 tyg przewracal sie dużo szybciej. Gdybyś jednak chciała coś mi doradzić, na co mam zwrócić uwagę to chętnie wyslucham , nspisz maila pryw - adres na górze

   Usuń
  2. To fajnie, że jesteście pod opieką :) Napisałam co wyżej, bo u nas akurat trzymanie głowy, szybkie obroty itp. były objawami wzmożonego napięcia właśnie i dość długo się potem rehabilitowaliśmy, ćwiczyliśmy itd. Mam nadzieję, że Stasia to ominie i będzie się wzorowo rozwijał! Dużo zdrowia dla Niego :)

   Usuń
 6. Moje dzieci też wcześniaczki:) Najmłodszy w wieku 3 miesięcy ważył 3500g. Daleko nam było do trzymania główki:/Pozdrawiamy Was ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No popatrz Grażka, sporo tych wcześniaków, Staś jadł jak smok i przybierał w pewnym momencie 300 na tydzień, :)

   Usuń
  2. Mój niejadek-do dziś;)

   Usuń
 7. Staś jest cudny! Piękny uśmiech :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuje za twój komentarz :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...